EVA 1

10. června 2007 v 2:22 | NASA, překlad Jana Šimková |  Atlantis STS 117 - Manuál v češtině
Aktivace S3/S4 je úkol jak pro posádku tak pro pozemní tým. Je sestaven z detailnách choreografických sekvencí spolupráce mezi posádkou vně i uvnitř lodi a mnoha kontrolními systémy mise. Během první procházky bude nosník připraven k aktivaci a solární panely k roztažení.
Zatímsco se budou Jim Reilly a John Olivas připravovat na procházku, Lee Archambault a zástupce stanice Sunita W. použijí mechanickou ruku a přemístí 17,5 tunový nosník na pravobok nosného systému, nasměrují ho pomocí kamer a nakonec spojí s S1. Jakmile Jim Reilly a John Olivas opustí vzduchotěsnou komoru, přesunou se k nově nainstalovanému nosníku.
Při návratu z kontroly, jakmile budou na místě elektrické "tlumiče", připojí Jim Reilly kabely S1 k spodnímu obslužnému "tácu" S3, kde se nachází elektrické spoje. Potom dá slovo pozemnímu kontrolnímu týmu, který začne s aktivací nosníku S3/S4.
Poté přesune "omezení pohybu", připraví nářadí a hardware pro pozdější přípravu nosníku a převede tepelný obal z počítače do nosníku S3. Potom se Jim Reilly přensune k hornímu obslužnému "tácu" na S3/S4 zopakuje kontrolní choreografii pro dokončení přupojení a aktivaci nosníku.
Dále na nosníku otočí kýlovou spojku, která drží části S4 nosníku na místě pro spuštění a uvolní spouštěcí zábrany BGA. BGA jsou strukturní spojky mezi vnitřní elektronikou segmentu a SAW. Jim Reilly uvolní jak příďové i záďové BGA.
John Olivas bude také pracovat na S3/S4. Jeho prvním úkolem bude uvolnit spuštěcí zábrany příďového a záďového krycího boxu solárních panelů a odšroubuje SABB z vnitřní výbavové soustavy. SABB drží složené solární panely.
John Olivas připraví S4 PVR pro rozmístění odstarněním navijáků a popruhů. Ty musí bát odstraněny ještě před tím, než posádka uvnitř rozmístí chladič. Popruhy jsou spletené kabely s připevňovacími maticemi na konci, které slouží jako jistící zařízení PVR. John Olivas použije PGT na matice, aby uvolnil tahové napětí na kabelech, přesune matice ze svého místa na PVR a připevní naviják do svorek na základním talíři PVR.
Dalším úkolem bude uvolnit popruhovou síť, která jistila PVR během startu. Jádrová "spona" připevňuje síť až k nejzazším panelům PVR. Po odstranění sítě bude spona přepnuta na síť. Chladič tak bude připraven pro suštění na konci procházky.
John Olivas tak začne připravovat SARJ pro aktivaci. Rozmístí a upevní čtyři AJIS vzpěry. Vzpěry musí plně sloužit svému účelu, což je nakládání a ostranění startovních zábran později během procházky. Astronauti pak budou pracovat blízko sebe - Jim Reilly rozvine příďové SABB a John Olivas záďové SABB. Konečným krokem bude příprava solárních panelů na roztažení, které proběhne druhý den.
Jim Reilly pak čeká nový úkol - příprava SARJ na aktivaci. Nainstaluje dvě ze čtyř řídících "zábranných" (pojistných?) soustav DLA. Zbylé budou nainstalované během druhé procházky. DLA musí být rozmístěny, aby mohl ysloužit ke kontrole rotace SARJ.
V té době bude Olivas odstraňovat tepelné kryty z příďové a záďové posuvné jednotky SSU a z ECU (elektr. kontrolní jednotky). Olivas bude také pokračovat v instalaci ASIJ vzpěr.
Jako poslední úkol procházky se dva astronauti se opět setkají, aby společně odstranili startovní zábrany ze SARJ.
Většina těchto procesů ovšem bude dokončena až na druhé procházce. Reilly a Olivas budou mít čas na to, aby začali s odtraňováním tří zábran. Zábrany zajišťují SARJ a (vnější) náklad během výstupu. Před odtraněním všech zábran musí být nejprve odstraněny jejich západky.
Každá západka je pod samostatným izolovaným krytem propojeným se SARJ 4 až 6 šrouby s maticemi vnitřně a vně jsou spojeny 1 - 3 svorkami. Po odstranění krytu budou západk odstraněny odšroubováním 4 šroubů. Jakmile jsou šrouby pryč, vrátí se opět kryt. Vnější svorky zůstanou otevřené, aby byla umožněna rotace SARJ.
Jakmile astronauti dokončí svůj úkol, převedou Steven Swanson a Lee Archambault cladič z vnitřku lodi. Po skončení procházky aktivuje kontrolní centrum mise v Houstonu nosník, aby zkontroloval jeho systém a solární panely.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama