Plán mise

8. června 2007 v 18:56 | NASA, překlad Jana Šimková |  Atlantis STS 117 - Manuál v češtině
Mise STS-117 bude pokračovat ve stavbě mezinárodní vesmírné stanice a využije ponaučení a poznatky z předešlých dvou misí STS-115 a STS-116. STS-117 bude mít podobný úkol, což bude instalace nové solární sady a stažení té stávající. Kontrolní tým na Zemi a posádka raketoplánu využili zkušeností z minulých misí, z problémů i úspěchů, jako vodítko pro další montáž vesmírné stanice.

Raketoplán Atlantis se šesti astronauty poletí na svůj 28. let a začne 118. vesmírnou misi. Letu bude velet Rick Sturckow, plukovník námořnictva. Společně s ním obsadí kokpit pilot L.A., plukovník leteckých sil. Specialisté Patrick G. Forrester, Steve R. Swanson, John D. Olivas- "Danny" a James Reilly budou řídit tři plánované vycházky do vesmíru.

Raketoplán doručí a nainstaluje 17,5 tunový úsek nosníku S3,S4 na pravou stranu nosného systému oběžné stanice.
Nosník, část stanice - jakási páteř, je zrcadlovým obrazem nosníku P3/P4, který byl nainstalován během letu STS-115 v září 2006.
Nový nosník zahrnuje sadu fotovaltaických solárních panelů. Po roztažení dvě stě čtyřicetistopý panel bude stanici zásobovat energií během příprav na doručení mezinárodních vědeckých modulů v následujících dvou letech.
Každý z 82 segmentů solárních panelů, jež jsou rozčleněny do 31.5 oddílů obsahuje 16 400 silikonových fotovaltaických buněk, které transformují sluneční záření na elektřinu. Nosník také obsahuje solární otočný kloub (SARJ), jenž se otáčí o 360° po i proti směru hodinových ručiček, a ten otáčí nosník se solárními panely směrem ke Slunci.

Postupy pro aktivaci SARJ byly přepracovány po letu STS-115. Během této mise se oběvily nečekané komplikace se softwarem propojeným s "vnitřkem" (ozubená kola, rychlostní převody) kloubu a astronauti, kteří byli mimo kosmickou loď měli během příprav kloubu potíže s povolenými šrouby.
Software kontrolující SARJ byl vylepšen a při opuštění loďi budou mít nyní astronauti i speciální nářadí zvané "násobič kroutivé síly", jenž jim pomůže odstranit případná (váhová) omezení během startu.

Mise zahrnuje stažení pravobočního solárního panelu, známeho jako 2B, na P6 na nosič na vrcholu stanice, který by jinak narušoval rotaci nového solárního panelu. Stažení také připraví nosič P6 pro přemístění na přívěs na levobok stanice, jež proběhne ještě letošního roku. Stažení začne o den dříve než se původně plánovalo kvůli obtížím, které nastaly při stahování P6 během mise STS-116 v prosinci.
Atlantis vzlétne ze stsrtovacího bloku 39A v NASA Kennedyho vesmírném centru na Floridě 15. března přibližně v 6:43 ráno EDT, zhruba 40 minut před východem Slunce.

Start za denního světla - jen spuštění mohlo proběhnout díky skvělému výkonu externí nádrže raketoplánu, v minimalizujícím pěnovém krytu, během vzletu a díky možnosti kompletně zkontrolovat tepelné štíty.
Startovní okno raketoplánu zůstane otevřené přibližně do 25.března, takže raketoplán se bude moci odpojit od stanice před 7. květnem, kdy se posádka Expedice 15 nalodí na vesmírnou loď Soyuz.
STS-117 by měla trvat minimálně 11 dní a zároveň podnikat "vesmírné procházky" v plánovaném 4., 6. a 8. dnu.
První tři dny se velmi podobají programu předešlých misí a prověřením ochranného tepelného systému a okraje křídel posílenými/zpevněnými uhlíkem - uhlíkové panely, setkání a spojení s vesmírnou stanicí

Forrester je hlavní "robotický" ruční operátor spolupracující s A. a O. na kontrole extenze ruky, známé jako OBSS. Stejná kontrola křídel a dalšího povrchu bude provedena po odpojení od stanice, aby se zkotrolovaly jakékoli další možné škody během mise.
Poté co Atlantis dorazí do stanice - dva dny po startu - přivítají velitel Expedice 14 M.L-A., letecký inženýr M.T. a S.W. šestičlennou posádku raketoplánu.
L.-A. a M. T. se nalodili na stanici v září během letu ruské vesmírné lodi Soyuz z BC v Kazachstánu.
Na Zemi se mají vrátit v květnu po příletu nové posádky. W. přišla na stanici během letu STS-116 v prosinci a vrátí se během mise STS-118, která se bude konat v červnu.

Jakmile jsou otevřeny průlezy, F. a A. použijí robotickou ruku k připevnění nosníku S3/S4. Předají jej robotické ruce stanice, která bude řízena z W. laboratoře. Nosník zůstane připevněn ke staniční Candarm2 přes noc.
James Reilly a "Danny" se okamžitě začnou připravovat na opuštění lodi. Kosmonauti, jež opustí loď, podstoupí speciální proceduru ve vzdušné komoře, aby odstranili ze sevého krevního oběhu dusík.
To zabrání situaci známé jako nevolnost z dekomprese.

Druhý den ráno budou James Reilly a John D. Olivas připravení pro svou první procházku ve vesmíru. A. a W. pomalu a opatrně umístí nosník S3/S4 na okraj nosníku S1 pro instalaci používající Candarm2. Jakmile bude nosník bezpečně na místě, astronauti zapojí elktrické vedení a připraví solární panely a chladič pro rozmístění. Chladič bude umístěn nakonec.

Pátý den bude posádka spolupracovat s týmem na Zemi a rozmístí nový solární systém a předá vybavení a zásoby mezi stanicí a raketoplánem.Na konci dne bude robotická ruka přemístěna do pozice pro druhé opuštění lodi. Zatímco bude posádka spát, tým na Zemi přemístí ruku a její mobilní rampu z pracovního prostoru č. 2 do prac.prostoru č. 3 na nosníku stanice.

Před druhým opuštěním lodi, šestý den letu, začne posádka s vytahováním pravobočního solárního panelu z vnitřku raketoplánu. Budou postupovat postupně po jednotlivých blocích, kdy nejprve vezmou necelý blok a postupně celé panely přenesou na své místo. Takto rozmístí 19 z 31,5 bloků. Dále vyklidí prostor pro SARJ, zatímco se posádka zaměří na přípravy pro další opuštění lodi.
Pokud nebudou solární panely fungovat, jak tomu bylo u STS-116, F. a S., je zkusí opravit na začátku vesmírné procházky.

Použijí stejné nářadí, zabalené izolační páskou, a stejnou techniku jako posádka STS-116.
Pozemní kontrolní tým také může zkusit uvolnit zablokované vedení v průchodkách panelů ještě před opuštěním lodi, za použití BGA a otočit jej v jednotlivých směrech.
Po určitém čase stráveném případnými opravami budou astronauti pokračovat v uvolňování upevnění na SARJ, aby mohl být program spuštěn.

Pokud to bude zapotřebí, zopakuje posádka roztažení solárníhi panelu P6 ještě 7.den letu. Poslední bloky budou roztaženy pomalu a opatrně, kdy se před úplným rozprostřením vždy zastaví v polovině a ve třech čtrvtinách. Pokud vše nebude moci být dokončeno v daném dni za pomocí interiérních přistrojů, bude podniknuta třetí procházka.

Pokud bude požadivána inspekce tepelného systému Atlantis, proběhne vše sedmý den na stanici. V takovém případě bude práce se solárními panely dokončena souběžně s přípravami na další opuštění lodi 8. den místo sedmého dne.

Osmý den bude náplní James Reilly a John D. Olivas třetí procházky údržba a montáž, pokud nebudou pomáhat při roztažení P6.

Devátý den je vyhrazen pro odpočinek posádky a pro přenesení posledních částí nákladu mezi stanicí a raketoplánem.

Desátý den se posádka raketoplánu rozloučí se členy Expedice 14 a uzavře průchod (palubní průlez). Odpojení je naplánováno na začátek dne, aby se mohl ještě obletět celý komplex a zkontrolovat nové sestavení stanice. Oblet stanice také umožní konečnou kontrolu tepelných štítů Atalntis za použití OBSS.

Jedenáctý den atronauti uloží svou výstroj, zkontrolují ovládání a řídící trysky a znovu si projdou plán přistání.

Podle plánů má Atlantis přistát ráno dvanáctého dne a tím ukončí svou misi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama