Posádka Atlantisu

10. června 2007 v 0:13 | NASA, překlad Jana Šimková |  Atlantis STS 117 - Manuál v češtině
Posádka Atlantisu
Znak posádky STS-117 symbolizuje pokračující stavbu ISS a nadcházející přítomnost člověka ve vesmíru. ISS se vznáší vysoko nad Zemí. Posádka nainstaluje tu část stanice, která je zvýrazněna zlatě. Skládá se z třetího a čtvrtého pravobočního nosníku a sady solárních panelů. Jména členů posádky jsou nad ní a pod ní jsou jména hlídek. Dva zlaté symboly astronautů vycházející ze 117 představují společné úsilí raketoplánu a programových stanic dokončit ISS. Raketoplán a vlající červený, bílý a modrý prapor představují národní odhodlání NASA prozkoumat vesmír.

Rick Sturckow
Plukovník námořnictva, R. S. povede posádku STS-117 na 21. vesmírnou misi. S. sloužil jako pilot STS-88 v roce 1998 a STS-105 v roce 2001. Před svým třetím ltetm zaznamenal více 568 hodin ve vesmíru. Má všeobecnou zodpovědnost z aprovedení mise, operace na oběžné dráze a letové operace,včetně přistání.
K tomu bude také pilotovat setkávací manévr, kdy bude raketoplán 600 stop pod stanicí, aby mohla posádka stanice vyfotit tepelné štíty Atlantis. Poté s Atlantis přistane ve stanici. S. bude také dokumetovat všechny možné aktivity zahrnující i vesmírné procházky.

Lee Archambault
Plukovník leteckých sil, L.A. zaznamenal více než 4 000 leteckých hodin s více než 30 letadly. Do vesmíru poletí poprvé jako pilot STS-117. Když byl vybrán NASA v červnu roku 1998, hlásil se do JSC v Houstonu v srpnu 1998. Podporoval startovní a přistávací operace v Kennedyho centru a sloužil jako komuniktor s kabinou během mise STS- 121. Bude zodpovědný z aoperace na oběžné dráze a pomáhat Sturckowovi při setkávacím manévru a přistávání během kontroly tepelných štítů Atlantis a bude řídit mechanickou ruku při instalaci nosníku a vesm. procházkách. Na konci mise odpoutá raketoplán od stanice.

Patrick Forrester
Armádní plukovník v důchodu a specialista mise, P. F. poletí do vesmíru podruhé s STS-117. Účastnil se STS-105 v roce 2001 a podstoupil procházky, které trvaly 11h a 45min. F. povede druhou ze tří "procházek" při přípravě nosníku a solárních panelů k natočení na Sluce, aby vyráběly energii. Ostatní procházky bude řídit zevnitř lodi. F. je primárním operátorem mechanické ruky a povede prozkoumání za použití OBSS.

Steven Swanson
Člen astronautické třídy 1998, druhý specialista, poletí do vesmíru poprvé. Zúčastní se druhé ze tří procházek a bude operátorem mechanické ruky. Během přistání a startu bude v kabině jako letecký inženýr a bude pomáhat S. a A. Bakaláře složil na UC, magistra na FAU a doktorát na TAMU. K NASA se přidal jako systémový inženýr pracující na tréninkovém letadle v roce 1987. Jako astronaut začal trénovat v srpnu 1998, pracoval v AOSSORB a sloužil jako CAPCOM.

John Olivas
Třetí specialista J. D. O. poletí do vesmíru poprvé a povede první a třetí "procházku", která připraví nosník a solární panely pro sledování Sluce a výrobu energie. Povede mechanickou ruku raketoplánu a její sezory při kontrole tepelných štítů Atalntis. Pracoval jako programový manažer v Laboratoři pro tryskový pohon a poté byl v roce 1998 vybrán jako astronaut. Pracoval v AOREA nebo v oboru "procházek". Bakaláře získal na UTEP, magistra na UH a doktorát na RU.

Jim Reilly
Veterán dvou letů do vesmíru, 4. specialista, J. R. povede dvě ze tří "procházek" a jednu povede zevnitř lodi. Jako astronaut byl vybrán roku 1994. Letěl s STS-89 na ruskou vesmírnou stanici Mir v roce 1998 a s STS- 104 na ISS v roce 2001. !Zaznamenal více než 517 hodin ve vesmíru, včetně tří procházek čítajících 16 hodin a 30 minut.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama