Vesmírné výstupy (EVA)

10. června 2007 v 2:07 | NASA, překlad Jana Šimková |  Atlantis STS 117 - Manuál v češtině
Primárním cílem výstupů neboli mimolodních aktivit je instalace nosného segmentu S3/S4 na pravobok integrovaného nosného systému. Úkol je podobný předešlé, misi STS-115, kdy byl instalován sesterský segment P3/P4.
Procházky také zahrnují montážní a údržbářské činnosti a může se jicj využít i při pomocném stažení solárníhi panelu P6. Tři výstupy jsou naplánovány na 4., 6. a 8. den letu. Podle předběžných odhadů by každá procházk aměl atrvat 6,5 hodin.
Specialisté mise Jim Reilly a John Olivas povedou první a třetí výstup, zatímco Patrick Forrester a Steven Swanson povedou výstup druhý. Pro J. Reillyho to bude třetí výstup a pro Patricka Forrestera druhý. John Olivas a Steven Swanson se procházky zúčastní poprvé.
Astronauti se budou rozpoznávat pomocí různorodého značení a svých obleků. Jim Reilly bude mít na obleku plné červené pruhy, zatímco John Olivas bílé. Forester bude mít přerušované červené pruhy a Steven Swanson bude mít diagonální červené pruhy.
Výstupy vždy začnou ve vzduchotěsné komoře stanice. Před každou procházkou musí astronauti podstoupit proces úpravy dýchání, kdy stráví noc ve vzduchoprázdnu. Teneto proces ušetří čas, jenž je obvykle potřebný pro dýchací cvičení a zabral občas i celé ráno vyhrazené pro přípravy na výstup.
Posádka tedy může vyrazit dříve a splnit denní úkoly. Členové posádky budou izolováni ve vzduchoprázdnu a okolní tlak se sníží na 10,2 psi, zatímco tlak ve stanici bude udržován na 14,7 psi nebo tlaku na úrovni moře.
Když se budou astronauti vrace zpět na lodi, podstoupí podobný proces jako před výstupem. Tlak v raketoplánu se na přiblžne 1 den sníží.
Ráno před procházkou bude ITS S3/S4 připevněn k pravobočnímu segmentu 1 (S1). Část S3 se skládá z nosníku a SARJ, zařízení, které se bude otáčet o 360° po i proti směru hodinových ručiček a bude směrovat solární panely keSlunci, aby vyráběly energii.
S4 vybaví stanici třetí sadnou fotovoltaických solárních "křídel", jež budou poskytovat přídatnou enrgii pro stanice, jakmile budou rozprostřeny do své plné délky 240 stop. V konečné fázi bude mít stanice 11 vnitřních nosných segmentů dlouhých od jednoho konce ke druhému 356 stop.
Budou podporovat 4 téměr identické solární panely poskytující elektrickou energii a také chladiče ochlazující stanici.
Hlavní podsystém S3 zahrnuje "systém vzájemného spojování segmentu", SARJ a "beztlakový systém připevňující náaklad".
Hlavní subsystém S4 obsahuje fotovoltaický modul, chladič a upravený "raketdynový" nosný připevňovací systém.
Údržba a montážní činnosti zahrnují také instalaci ventilu na laboratoř Destiny pro pozdějčí systém výroby kyslíku, EWIS a antény a obvodových kabelů na Unity Node modul a Zvezda servisní modul.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama