Rybičky v Naději

8. října 2008 v 21:18 | Zbycho |  Články
31. června 2008 odstartoval raketoplán Discovery s nákladem dalšího dílu k mezinárodní vesmírné stanici. Tím dílem byl hlavní japonský vědecký modul soustavy zvané Kibo (japonsky Naděje). Přináším něco málo o tom, co se na Kibo plánuje za výzkumy, dotýkající se obyvatel modré planety.

Medaka na Kibo

Na Kibo, bude zkoumán dopad působení gravitace na živé organismy. Experimentovat se bude s rybou, zvanou Medaka (Japanese killifish). Genetické dekódování Medaky je v Japonsku v pokročilém stavu - bylo rozluštěno 90% jejího DNA a bylo zjištěno, že 80% jejích genů je totožných s lidskými. Proto se očekává, že další výzkum DNA Medaky přinese výsledky na poli medicíny. Např., zdali budeme moci izolovat geny, které způsobují rybě nějaké genetické vady a poruchy zdraví, možná tak budeme moci porozumět, jak nějaká "porucha" vzniká v člověku. Výhodou práce s rybami Medaka je jejich rychlí růst. Tři generace se narodí v průběhu 90ti dnů. Plánuje se nechat růst Medaky na Kibo více než 90 dní, aby bylo zjištěno, jak ryba, která nikdy nezažila zemskou přitažlivost, roste a chová se ve vesmíru, a jak se přitom bude její genová aktivita měnit. Toto budou velmi zajímavé experimenty.

Buněčné experimenty

Rozličné buňky pěstovány ve vesmíru budou analyzovány a porovnávány s buňkami vypěstovanými na Zemi, abychom porozuměli, jaký má na buňky dopad prostředí mikrogravitace, kosmické radiace a živých organismů. Například víme, že rostliny nějakým způsobem vnímají gravitaci - jejich kořeny rostou dolů a lodyha nahoru. Ale jak to funguje - jaké buňky rostlin "pracují" jako senzory gravitace - to není dosud známo. Existují hypotézy založené na experimentech provedených na Zemi, ale vkládají se naděje, že vesmírné experimenty pomohou najít definitivní odpověď. Pochopení mechanismu růstu rostlin může pomoci v zemědělské produkci. Budou se také studovat buněčné základy obměny ve formování kostí a zachování svalové hmoty, aby bylo porozuměno tomu, proč dlouhodobé pobyty ve vesmíru způsobují řídnutí kostí a svalovou atrofii. Tento výzkum pomůže snížit dopady dlouhodobých pobytů ve vesmíru na lidské bytosti. Na Zemi tento výzkum pomůže zabránit svalové atrofii způsobené nepohyblivostí a řídnutí kostí.

Zdroj: JAXA

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama